Geografická exkurze na Králický Sněžník

22. 06. 2024     sekce: Akce školy     autor: Kateřina Černá     tisk: tisk článku

Školní exkurze jsou skvělou příležitostí nejen k prohloubení znalostí, ale také k osobnímu prožití přírodních krás naší země. Osmé ročníky se ve středu 19.6.2024 vydaly na exkurzi k prameni řeky Moravy a na vrchol Králického Sněžníku, s výchozím bodem ve vesnici Stříbrnice. Trasa nás vedla Křížovou cestou a částí Stezky Českem, což přineslo mnoho zajímavých zážitků.

Ve vesnici Stříbrnice, která leží v malebném údolí pod Králickým Sněžníkem započala naše cesta. Prvním úsekem byla Křížová cesta, která nás provedla okolo 14 zastavení s vyobrazením křížové cesty Ježíše Krista, my však napočítali pouze 5 kapliček (zbylé se nedochovaly). Mnohým už docházely síly v této části, naštěstí se vždy vzchopili.

Po projití Křížové cesty jsme pokračovali stoupáním na Králický Sněžník, který je třetím nejvyšším pohořím v Česku. Následovali jsme značenou trasu severní stezky Českem, která nás překvapila opravdu strmým a nekonečným stoupáním, které doprovázela stále opakovaná otázka „Kdy už tam budem“. Toto vysilující stoupání způsobilo, že i těm nejupovídanějším žákům došla řeč.

Závěr byl vysilující, ale všichni jej zvládli a u sochy slůněte kousek pod vrcholem zvolali vítězoslavně: „Dal jsem to!“. Pro některé to byla první zdolaná hora. U pramene Moravy byli někteří polití živou vodou a výstup vrchol už byl bez řečí. Na polské straně jsme vystoupali na rozhlednu a nádherné výhledy nám byli odměnou za to vyčerpání.

Cestou zpět jsme naplánovali výzvu do dalšího roku - zdolat Lysou horu.